Як «вилікувати» тюремну медицину або чи стала панацеєю російська тюремна реформа

 

«Хронічна» недієздатність тюремної медицини  більшості пострадянських держав, залишається предметом палких суперечок між правозахисниками та пенітенціарними співробітниками. Втомившись від розбіжностей та пошуку виправдань, російська служба виконання покарань, вирішила замість розмов і обговорень почати щось робити. Почали з експерименту. У кількох регіонах країни, медико-санітарні частини колоній пере підпорядкувати безпосередньо Федеральній службі, або просто кажучи безпосередньо Москві. Що з цього вийшло і чи стало це панацеєю вивчав керівник пенітенціарного напрямку Кіровоградського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» - Бочаров-Туз Володимир.

З метою вивчення результатів експерименту був здійснений робочий візит до Санкт-Петербурга. Цей регіон був обраний не випадково. Саме тут зафіксовані найвищі темпи епідемії ВІЛ-інфекції. Крім того, Санкт-Петербург і Ленінградська область, стали одним з регіонів реалізації експерименту, що тривав протягом останніх двох років.

 

Пояснюючи суть і причини реформування, заступник начальника медико-санітарної частини МСЧ-78 ФСВП Росії (управління медициною у всіх установах ФСВП Санкт-Петербурга і Ленінградської області) Коновалов Микола Володимирович зазначив, що все почалося після кількох резонансних смертей у виправних установах. Зокрема смерті від серцево-судинної недостатності співробітника інвестиційного фонду Hermitage Capital Management Сергія Магницького. Ці події вкрай активізували правозахисників, що призвело до розвитку діалогу і пошуку шляхів виходу з ситуації, що склалася. За словами Миколи Володимировича, розглядалося два можливих варіанти вирішення проблеми. Перший - перепідпорядкування медичної служби системи виконання покарань цивільної структурі - Мінздоровсоцрозвитку. Другий - висновок медчастин з підпорядкування керівництву колоній, і передача безпосередньо центральному апарату відомства. Перший варіант викликав бурхливу дискусію в Державній Думі і зустрів опір з боку депутатів, і медичну систему в'язниць все ж залишили в підпорядкуванні ФСВП.

В результаті відповідальність за своєчасність та правильність лікування повністю лягла на начальника медсанчастини, а не на керівництво колонії, як це було раніше. З іншого боку начальників пенітенціарних установ позбавили відповідальності за рішення лікарів і права впливу на них. Такий підхід, на думку заступника начальника, привів до одного з головних досягнень проекту - «співробітники медичних частин стали більш незалежними, їх тепер не змушують виконувати не властиві їм функції - обшук, різні чергування тощо. Крім того, відпала необхідність виконувати вказівки оперативних працівників ».

Результативність експерименту також була обумовлена ​​новаціями у фінансуванні. Перш за все, Уряд виділив додаткові грошові ресурси. Відомче фінансування зробили цільовим. І якщо до початку експерименту в місцях, де він проводився, обсяг коштів на медичні потреби визначало керівництво колоній, то в минулому році гроші медсанчастини отримували окремо і розподіляли їх самостійно.

У підсумку це дозволило ліквідувати недолік лікарських засобів, закупити нове обладнання і провести якісний ремонт у всіх медико-санітарних частинах. Крім цього, лікарі отримали можливість при необхідності направляти хворих на лікування в цивільні медустанови. Чиновник запевнив, що з цим поки проблем не було. Начальники медчастини просто писали рапорти на ім'я начальників установ. Ті в свою чергу організовували вивезення засуджених та ув'язнених.

За словами заступника начальника МСЧ, в результаті перепідпорядкування та реалізованих новацій, в установах ФСВП області, продовжує знижуватися смертність серед ув'язнених та засуджених. Варто відзначити, що в 2011 році, смертність знизилася на 20%.

Разом з тим, Микола Володимирович зупинився і на проблемах, які супроводжували експеримент. Перш за все, це стосувалося ліцензування медико-санітарних частин. У рамках експерименту медико-санітарні частини стали самостійними юридичними особами, яким необхідно було отримувати ліцензію на медичну діяльність. Це стало однією з найбільших проблем. Разом з тим, пан Коновалов вказав, що вирішення цієї проблеми дозволило розробити чіткий алгоритм отримання ліцензії, який буде застосовуватися у всій Росії надалі, адже перепідпорядкування хочуть поширити у всій країні.

Описуючи проблемні моменти експерименту - Помічник начальника УФСІН Росії по м. Санкт-Петербургу і Ленінградській області щодо дотримання прав людини у кримінально-виконавчій системі Кузнєцова Е.В. вела мову про бюрократії. Адже раніше всі звернення від засуджених або родичів прямували начальникам пенітенціарних установ, а ті в свою чергу «спускали» вказівки начальникам медико-санітарних частин. Тепер вся ця процедура повинна проходити через центральний апарат служби. Що в кінцевому рахункузбільшило терміни розгляду звернень та розширило бюрократичні процедури.

Порівняно не високу оцінку результатам експерименту дають правозахисники. Голова громадської спостережної комісії по р. Санкт-Петербургу Володимир Шнітке зазначив, - «однозначної думки про результати експерименту у мене поки немає. Але вже зараз можна говорити про сумнівну його ефективності ». Крім того, Володимир висловив сумнів, що такий же підхід у фінансуванні медико-санітарних частин, у тому числі від Уряду, збережеться в інших регіонах.

Подібної думки дотримується і Валентин Гефтер Генеральний директор АНО «Інститут прав людини». «За великим рахунком така реформа практично ні чого не поліпшила. А якщо і поліпшила то не набагато ... »- висловив свою оцінку правозахисник.

Узагальнюючи побачене та  почуте, можна відзначити, що в принципі ще рано однозначно стверджувати, що перепідпорядкування стало панацеєю для тюремної медицини. Однак точно варто сказати, що російські пенітенціарії і Уряд шукають шляхи вирішення проблем, при цьому прислухаючись, хоч і частково, до думки правозахисників. З іншого боку, примітно, що однією з основних рушійних сил реформувань, є громадські активісти, що входять в громадські спостережні комісії. Це цілком виправдано, адже спостережні комісії, є інструментом участі громадськості в реалізації та контролі кримінально-виконавчої політики. Сподіваємося, що в недалекому майбутньому спостережні комісії України, вийдуть на такий же рівень і стануть каталізаторами якісних пенітенціарних реформ.

 

Нагадаємо: протягом 2012 року, Полтавська благодійна асоціація «Світло надії» в партнерстві з Кіровоградським обласним відділенням ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» навчають членів спостережних комісій, які здійснюватимуть якісний громадський контроль дотримання прав засуджених.

 

Джерело: 

Пресс-служба КОО ВБО «ВС ЛЖВ»