Вперше в Україні – покращення доступу незрячих осіб та осіб з вадами зору до суду

Відтак, Личаківський районний суд Львова став одним із тих, хто приєднався до проекту «Покращення доступу незрячих осіб та осіб з вадами зору до правосуддя», який реалізовано Фондом «Право і демократія» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

Проект полягає у здійсненні активних дій з боку громадськості та засобів масової інформації, спрямованих на покращення доступності до суду осіб, які є незрячими (та з суттєвими вадами зору), з метою забезпечення їм рівної можливості судового захисту своїх законних прав та інтересів.

За словами голови суду пана Сергія Гирича, будівля, у якій знаходиться установа, сама по собі досить проблемна для людей з обмеженим можливостями: старовинний будинок, круті сходи, довгі коридори з багатьма поворотами. Щоб судом могли пересуватися люди на візках, потрібно вкласти багато коштів, то ж у суді вирішили допомогти принаймні тим, хто має проблеми із зором.

Голова правління Фонду "Право і демократія", керівник проектуАндрій Бурий розповів, що покращення насправді коштує не так уже й дорого: на облаштування Личаківського суду пішло менше 1 тисячі гривень. На черзі - Львівський окружний адміністративний суд, Львівський Апеляційний адміністративний суд, суди у Івано-Франківську, Луцьку та на Закарпатті.

«Ми хочемо обладнати таким чином суди Західної України, а далі поширити цей досвід на Київ та інші регіони», – сказав він.

Консультував запровадження системи ознакування для незрячих заступник голови правління Львівської територіальної рганізації УТОС Степан Підлужний.

На його думку, таблички шрифтом Брайля і жовті смуги на сходах є допоміжним засобом. Останні швидше для людей зі слабким зором.

«Втім, роботи ще багато. Адже незряча людина, яка приходить до суду, однаково потребує сторонньої допомоги: заповнити бланки, написати заяву тощо. Та й таблички слід було розмістити так, щоб було зручніше знайти їх руками. То ж роботи ще багато», – додав він.

«Щоб влаштувати пандуси, потрібно багато коштів і дозволи від місцевої влади. Все це, звичайно, потрібно робити. Але наразі ми лише просимо суддів призначати засідання на першому поверсі, якщо у ньому беруть участь інваліди», – додав Сергій Гирич.

Також в межах реалізації проекту проведено серію правових тренінгів для організацій, які представляють інтереси інвалідів, та розроблено аудіо- та відеоматеріали на тематику захисту прав незрячих осіб та осіб з вадами зору, а також здійснено розробку пропозицій та рекомендацій до органів державної влади та судів з метою недопущення порушень прав незрячих осіб.