Валерія Лутковська: "Українці не вміють захищати свої права в Європейському суді "

Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Валерія Лутковська відмічає низьку якість підготовки заяв українських громадян до цього суду. Про це вона сказала в інтерв'ю «Радіо Свобода».

 

Лутковська зазначила, що одним з показників, що відстежуються в роботі Європейського суду з прав людини, є кількість не прийнятих ним заяв.

 

За її словами, такий показник щодо заяв з України є дуже високим.

 

«Це означає, що в даному випадку якість підготовлених заяв настільки низька, що Європейський суд з прав людини сам визначає, що або не було порушення, або не дотримані вимоги прийнятності цих заяв до розгляду, і відповідно сам повертає ці заяви заявникові, не розглядає далі», - сказала Лутковська.

 

При цьому, за її словами, на даний момент за кількістю заяв до цього суду Україна займає 5 місце.

 

Лутковська підкреслила, що для звернення туди спочатку необхідно вичерпати всі засоби захисту в своїй країні.

 

«Відразу бігти до Європейського суду з прав людини можна тільки в одному випадку: коли сам закон, який вже прийнятий, яким-небудь чином порушує права людини», - сказала вона.

 

У відповідь на запитання про найпоширеніші заяви урядовий уповноважений зазначила, що найбільш проблемними для України, крім тривалості судового процесу і тривалості виконання рішень українських судів, є питання обгрунтованості рішень судів про утримання під вартою, тривалість утримання під вартою, а також тортур, інших недозволених методів слідства і неефективності розгляду відповідних заяв українськими правоохоронними органами.

 

Лутковська додала, що їй як представникові держави соромно за сьогоднішній стан справ у даній сфері.

 

При цьому, за її словами, вже розроблений проект указу Президента про створення спеціальної суспільної комісії при Президентові щодо запобігання тортурам, куди увійдуть виключно представники громадських організацій і де не буде представників прокуратури або пенітенціарної системи.

 

На початку липня голова Європейського суду з прав людини Жан-Поль Коста виразив надію на зменшення кількості скарг, які громадяни України подають до суду у зв'язку з порушенням їхніх прав.

 

За його словами, зараз в суді близько 11 тис. скарг з України, або 8% від усіх справ із 47 країн Європи.

 

За матеріалами «Українські новини».