Правосуддя без бар'єрів: Господарський суд в Чернівцях – напівдоступний

Господарський суд Чернівецької області розташований в самому серці міста Чернівці – на початку вулиці Кобилянської (за часів Австро-Угорської імперії її називали Панською). Стара австрійська триповерхова будівля не розташована окремо, а в зв’язці з будівлями поруч. Така специфіка місцевої архітектури.

Вивіску добре видно, при вході майорить жовто-блакитний прапор. Не побачити, що це Господарський суд, важко.

Біля дверей невеличка одна сходинка більше 10 см. Вхід обладнаний кнопкою виклику. Вона розташована зліва від дверей на доступній для людей у візку висоті.

На вході працівник суду з розумінням вислухав мої пояснення щодо цілі візиту. Зателефонував керівнику апарату суду Марії Кожокар. Вона без жодних питань дозволила фотографувати все, що потрібно та підійшла, аби переговорити.

Доступність в Господарському суді Чернівецької області має такий вигляд: працівник суду на вході сидить в кабіні дещо зависокій, але можна під’їхати до дверей кабінки, бо в холі є достатньо місця, щоб розвернутися візку. Поблизу кабінки є металошукач.

Праворуч від нього перегородка, яка, у випадку необхідності, знімається. Справа від входу розміщений невисокий стіл та крісло. Досить високо (близько 2 метрів від рівня підлоги) розміщені інформаційні матеріали.

Канцелярія суду розташована на другому поверсі приміщення, до якого ведуть сходи. Підйомника, ліфта в суді немає. На другому-третьому поверхах розташовані кабінети, де відбуваються судові засідання тощо.

Двері по дорозі до другого поверху вузькі, бо відкриті наполовину, але друга половинка дверей може відкриватись.

Марія Кожокар повідомила, що в Господарському суді Чернівецької області внутрішнім наказом визначено працівника, який повинен забезпечувати доступ людей з обмеженими можливостями до суду. Коли на кнопку виклику поступає сигнал, що під дверима є людина з обмеженими можливостями, то черговий викликає цього працівника, який допомагає людині заїхати до приміщення суду та в холі, біля спеціально обладнаного столі та крісла, приймає документи, допомагає всім необхідним ММГН. Якщо є потреба, то ММГН допомагають дістатися до зали засідань.

Коридори достатньо широкі, пороги низькі або й взагалі відсутні. Двері відкриті на одну половинку. За потреби можна відкрити й іншу.

Санвузли не обладнані для ММГН – маленької площі та без спеціальних пристосувань. Вказівників, де саме туалет на першому поверсі, ми не побачили. Сам туалет на першому поверсі (де приймають ММГН) знаходить в важкодоступному місці. Потрібно проходити через кабінет, коридор, спускатися сходами.

Керівництво суду зазначає, що специфіка та архітектурна особливість будівлі не дозволяє розміщення тут ліфту. На облаштування ж платформи для переміщення ММГН на 2-3 поверх, потрібні значні кошти. Кнопку виклику встановили оперативно після наказу судової адміністрації.

Загалом, якщо спеціально навчена призначена людина з суду буде допомагати ММГН, то можна вважати це приміщення частково доступним.

Надія Вірна

Довідка: Моніторинг безбар’єрності українських та білоруських судів відбувається за ініціативи учасників та учасниць Другого Міжнародного Курсу з прав людини для молодих активістів, реалізованого в рамках спільної стратегії Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини» та Білоруської правозахисної школи. Щоб взяти участь в моніторингу і досліджувати архітектурну доступність судів у вашому місті або отримати додаткову інформацію, зв'яжіться з координаторами кампанії за електронною адресою:postup.hrc@gmail.comабо за телефонами +38 (050) 273-19-96 (Олена Луньова), +38 (050) 810-66-49 (Юлія Красільникова).           

Приєднуйтеся до кампанії «Правосуддя без бар’єрів» у фейсбуці!

 

Кампанія "Правосуддя без бар'єрів" підтримана в рамках проекту «Підтримка громадської активності в Україні», що здійснюється громадською організацією «People in Need» («Людина в біді», м. Прага, Чехія) у партнерстві з Кримським правозахисним центром "Дія", Мережею правових приймалень Криму за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. Проект  спрямований на посилення ролі місцевих громадських організацій, ініціативних груп та шкільних об'єднань у суспільстві.