Посол Німеччини - Карпачовій: Важливо, що Ви насамперед захищаєте права простих людей

Відбулася зустріч Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ніни Карпачової із Надзвичайним і Повноважним Послом Федеративної Республіки Німеччина в Україні Гансом-Юргеном Гаймзьотом на його прохання. Під час взаємозацікавленого відкритого діалогу, який тривав понад півтори години, було обговорено широкий спектр актуальних питань щодо забезпечення прав і свобод людини, повідомили в пресс-службі Омбудсмана.

Омбудсман звернула увагу Посла, що Україна розпочала головування у Комітеті Міністрів Ради Європи вперше за роки свого членства у цій впливовій міжнародній організації, визначивши пріоритетами захист прав дитини, верховенство права та зміцнення регіональної демократії.

Уповноважений з прав людини, яка має найвищий акредитаційний статус в ООН – статус «А», подякувала уряду Німеччини за надання Україні значної допомоги для подолання наслідків аварії на ЧАЕС, зокрема виділення близько 100 мільйонів євро на реалізацію заходів щодо ядерної безпеки і будівництво об’єкту «Укриття», а також відзначила особисту підтримку Послом Німеччини лікування українських громадян, хворих на ниркову недостатність. Карпачова розповіла, що за час існування інституції Омбудсмана України до Уповноваженого з прав людини звернулися 1 мільйон 100 тисяч осіб.

Гаймзьот, зауваживши, що в його країні, на жаль, відсутня посада загальнофедерального захисника прав людини, наголосив: український Омбудсман, попри невеликий штат співробітників, виконує надзвичайно важливу функцію у суспільстві й має дуже сильну позицію. Серед нагальних питань у захисті прав людини Карпачова назвала необхідність створення в Україні незалежної, цивільної Державної міграційної служби з широкими повноваженнями; неухильне дотримання прав дитини – з цією метою в інституції Омбудсмана запроваджено спеціальну посаду Представника з питань прав дитини, гендерної рівності та недискримінації; подальше просування в Україні європейських та світових стандартів у галузі прав і свобод людини.

Омбудсман України у бесіді з Послом Німеччини зосередилася на проблемі захисту прав українських мігрантів, а також іноземних мігрантів, які перебувають в Україні. Зі свого боку Гаймзьот констатував: вдосконалення державного контролю над міграційними процесами є однією з умов одержання Україною безвізового режиму з країнами Євросоюзу. У цьому контексті, зазначив Посол, не варто недооцінювати роль «Євро–2012» для зміцнення міжнародного авторитету держави, адже враження про неї в Європі залежатиме певною мірою від стану дотримання прав людини в Україні. Підготовка до чемпіонату має спонукати владу максимально активізувати зусилля на даному напрямі.

Відповідаючи на питання німецького гостя щодо повільного просування судово-правової реформи в Україні, Омбудсман висловила особливе занепокоєння зловживанням правом на арешт вітчизняними правоохоронними органами та судами: за цим ганебним показником наша країна роками залишається одним із «лідерів в Європі», незалежно від того, яка політична сила перебувала чи перебуває при владі. На переконання Карпачової, тримання людини під вартою повинно бути винятковим запобіжним заходом. Цю принципову позицію Уповноважений з прав людини засвідчила під час зустрічей з Президентом України Віктором Януковичем, Генеральним прокурором України Віктором Пшонкою, у виступах на колегіях Генеральної прокуратури України та прокуратури міста Києва.

Карпачова наголосила, що ухвалення законів про адвокатуру і безоплатну правову допомогу малозахищеним категоріям громадян сприяло б розв’язанню проблем, пов'язаних з нехтуванням правом на справедливий судовий розгляд та хронічним невиконанням судових рішень, у тому числі рішень Європейського суду з прав людини. «Якби влада дослухалася Ваших пропозицій, то імідж України в Європі суттєво поліпшився», – резюмував Посол Німеччини Гаймзьот. Він засвідчив готовність підтримати ініціативи Карпачової у сфері захисту прав і свобод людини: «Дуже важливо, що Ви працюєте в інтересах народу, захищаючи насамперед права простих людей».

Карпачова вручила Гаймзьоту текст свого виступу німецькою мовою під час представлення Спеціальної доповіді Омбудсмана «Стан дотримання прав громадян України за кордоном», примірники Спеціальних доповідей «Стан дотримання Україною міжнародних стандартів у галузі прав і свобод людини», «Стан дотримання Україною європейських стандартів з прав і свобод людини», «Про стан дотримання прав дитини в Україні» англійською мовою, а також Щорічну доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за 2010 рік.

«ForUm»