Нові Правила внутрішнього розпорядку установ виконання покарань: нове – це забуте старе

 

Державна пенітенціарна служба України, разом з Міністерством юстиції, продовжують погіршувати умови перебування у пенітенціарних закладах. Завершивши «впорядкування» роботи слідчих ізоляторів, новими правилами внутрішнього розпорядку СІЗО, пенітенціарна служба зайнялась установами виконання покарань. Незабаром, скоріш за все 14 червня 2013 року, відбудеться формальне обговорення нових правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань. Формальне, тому, що вже існують всі необхідні для затвердження документи, навіть наказ Міністра юстиції України, про затвердження Правил.

Запропоновані ДПтСУ нові Правила внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, фактично зберегли всі негативні позиції нині діючих Правил. Включаючи чисельні корупційно небезпечні норми, шкідливість яких вже доведена практикою їх реалізації. При цьому в пояснювальній записці, розробник, зазначає, що  проект наказу не містить правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Тому, на думку ДПтСУ, проект наказу не потребує проведення громадської антикорупційної експертизи.

Окрім того, нові Правила повторюють помилки, недосконалого врегулювання процедур реалізації окремих прав засуджених. Подібні норми мають місце і в діючих Правилах внутрішнього розпорядку, але ДПтСУ не докладає зусиль, для вдосконалення діючого нормативно-правового регулювання роботи пенітенціарних закладів.

В розробленому ДПтСУ документі, чітко простежується тенденція щодо прагнення співробітників кримінально-виконавчої служби полегшувати власну роботу, а не умови перебування осіб в установах системи виконання покарань.

 Доволі несподіваними є новели щодо надання засудженим права мати при собі мобільні телефони. Але така можливість передбачена лише для засуджених, які тримаються в установах мінімального рівня безпеки, виправних центрах та дільницях соціальної реабілітації права мати при собі мобільні телефони. Згадана норма відображає нововведення передбачене законопроектом№ 1131 "Про внесеннязмін у Кримінально-виконавчий кодекс Українивідносно порядку і умов відбуванняпокарання". При цьому законопроект, все ще залишається законопроектом, адже 16 травня його було прийнято парламентарями лише в першому читанні. Невже ДПтСУ вже знає, що законопроект буде прийнято без доопрацювань та його обов’язково підпише Президент. Відповідь на це питання проект нормативно-правового акту не надає. Але перегляд розроблених Правил дає можливість чітко простежити імплементацію норм законопроекту №1131.

Разом з тим, проект нових Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, розробленийДПтСУ як і законопроект №1131 все ще залишаються проектами.

Тому громадськість, формально, ще має можливість вплинути на зміст цих документів. Рекомендації щодо змін, які необхідно внести в проект Правил слід надсилати Бочарову-Туз Володимиру на адресу: bocharovtuz@gmail.com, або Ірині Яковець, на адресу: sektor2@ukr.net  до 12червня 2013 року.

Текст проекту Правил, міститься за посиланням - http://www.kvs.gov.ua/peniten/control/main/uk/publish/article/678075