Насильство у сім`ї: причини та статистика

Насильство в сім’ї є одним із проявів порушення прав та законних інтересів людини та громадянина, що відбувається майже кожного дня.

За даними Міністерства внутрішніх справ України на обліку за вчинення насильства в сім’ї знаходяться близько 85 000 осіб, деяким з них винесено офіційних попереджень чи застосовано захисних приписів; інших притягнуто до штрафу або направлено на виправні роботи; окремим накладено адміністративний арешт. Фізичне і психологічне насильство є найбільш розповсюдженими видами, на нього припадає 95 % випадків

Державна соціальна служба для дітей, сім’ї та молоді веде банк кризових сімей, де значаться близько 200 тисяч українських сімей. Дані неурядових організацій підтверджують гостроту проблеми щодо поширення різних форм насильства в українських сім’ях.

Наприклад, у 2011 році в Україні від різноманітних противоправних дій дорослих постраждало 7 тисяч дітей, з них свідками й жертвами домашнього насильства стали понад 3 мільйони дітей. Найбільше страждають від нього діти у віці до 10 років. Причому кожен третій з них не вчився у школі – чи батьки не пускали, примушуючи просити милостиню, чи немає можливості відвідувати заняття (відсутність одягу та ін.). Більшість з них зазнає важких психологічних травм, замикається в собі, має суїцидні нахили й занижену самооцінку.

Дуже часто жорстоке поводження з дітьми – це результат того, що самі батьки страждали від  насильства у дитинстві, та вважають його частиною виховання. Інша причина – раннє батьківство. У деяких батьків ще не сформувалося почуття батьківської відповідальності. Від незнання того, як поводитися з дитиною в різних ситуаціях, людина стає агресивною і всі проблеми вирішує одним способом - образами чи побиттям. 

Деякі батьки вважають дітей причиною своїх проблем та невдач, вони їх б’ють, ображають, брешуть, погрожують їм, зневажають, не приділяють їм  ніякої уваги.

Батьки-кривдники можуть використовувати своїх дітей як засіб задоволення власних егоїстичних потреб, не усвідомлюючи при цьому, якої шкоди завдають своїм дітям.

Для кращого розуміння ситуації, що скалалася у сьогоденному суспільстві, Центром громадянської просвіти «Альменда» в Ялті було проведено анкетування серед школярів місцевої школи (Табл. 1, 2). За даними анкетування було виявлено, що більш за все підлітки потерпають від психологічного насилля. До того ж процент підлітків, які взагалі не зустрічались з проявами насилля, є дуже малим.

Одним з прикладів психологічного насильства в сім'ї (зневажливе відношення до дітей) є залишення їх без нагляду, що приводить до нещасних випадків, отруєння та інших, небезпечних для життя і здоров'я дитини наслідків. Так, за останні 10 років (2003-2012) була надана медична допомога майже 2200 жертвам психологічного насильства з отруєннями різної етіології. І хоч кількість постраждалих кожен рік коливалась, жодного разу вона не опускалася нижче 180 випадків. Причинами більшості отруєнь було неналежне виконання батьками своїх обов’язків і вже згадуване зневажливе ставлення до дитини.

Стосовнофізичного насильства, то одним з його прикладів насильницьке залучення дитини до вживання алкоголю та інших шкідливих речовин. Найбільше це стосується дітей молодше 5 років. Різноманітні прояви насильства наведені також в таблиці 2.

Таким  чином, результати анкетуання та данні з лікарні доводять, що насилля в родині є зараз гострою суспільною проблемою.

Якщо ви зустрілися з проявами насилля в Ялті та інших населених пунктах, то ви можете звертатися до:

  • Національної гарячої лінії з питань  запобігання насильству в сім'ї і захисту прав дитини:386.
  • Всеукраїнської дитячої лінії «Телефон довіри» — 0-800-500-21-80.
  • Управління у справах сім'ї і молоді Ялтинської міської ради : +38 (0654) 32-37-14.
  • Відділу кримінальної міліції зі справ дітей м. Ялта : +38 (0654) 23-09-20.
  • Центру громадянської просвіти «Альменда» м. Ялта: +380503971761; +380506961019.
Джерело: 

Автор: Марія Суляліна

AttachmentSize
tablica_1.png18.8 KB
tablica_2.png19.56 KB