Малодоступний Тернопільський міськрайонний суд.


Такий малодоступний Тернопільський міськрайонний суд.

Вирішив і у Тернополі долучитися до кампаній “Правосуддя без бар'єрів” . Представлю наш Тернопільський міськрайонний суд

Знаходиться суд на вулиці Котляревського, 34 що у старій частині міста яка має назву Новий Світ. Колись це була триповерхова будівля, але зараз провели реконструкцію та добудували ще один поверх. Ремонт всередині суду ще частково триває. Тому можливо

якісь зміни ще відбудуться, принаймні на це сподіваюсь.

Отже, Тернопільський Міськрайоний Суд.

Для більшості це цілком звичайний будинок, один з багатьох, як і один з багатьох судів по Україні. Але спробуємо подивитися з точки зору доступу до правосуддя людей які живуть поряд нами і яких є достатньо, а саме інвалідів-колясочників.

Табличка про те, що саме це приміщення є Тернопільським міськрайонним судом розміщена не на фасаді будинку, а злівого боку вхідних дверей що створює певні незручності, так як прочитати за декілька метрів що це за будинок часто буває важко. А хто незнає то й пошукати таку табличку ще потрібно.

Перше, на що варто звернути увагу це - центральний вхід та сходи які не обладнані елементарним пандусом, що одразу унеможливлює людині на візку без сторонньої допомоги потрапити до вхідних дверей суду та й зрештою і до кнопки виклику охорони.

Кнопка що передбачає виклик охорони розміщена на висоті близько 1.2м від землі, а якщо брати до уваги що людина візку самостійно не може подолати ті декілька сходинок. То і фактично потрапити просто до дверей неможливо відповідно і до будівлі суду також. 

Та навіть як подолати якимось чудом ці сходи то на шляху чергова перешкода у вигляді вхідних дверей які проїхати на візку не відкриваючи ще однієї половини також неможливо. 

Та всеж продовжуємо наш візит. Ось ми вже всередині на першому поверсі і давайте оцінимо наскільки зручно чи наскільки доступно розміщена інформація та зразки документів для людини на візку. Якщо табличка з назвою суду ще написана великими літерами ззовні то ось тут можемо бачити що інформація розміщена досить високо та прямого доступу немає, перешкоджають столи та частина ксерокса. 

І знову те ж саме без сторонньої допомоги реалізувати своє право яке передбачене конституцією, а саме право на захист — людина на візку не змогла б. Детальніше то мабудь важко на відстані 1.5 метра читати текст надрукований малим шрифтом. 

Канцелярія знаходиться на першому поверсі праворуч від охоронців, доступ до неї через двері, що теж не є достатньо широкими для людини на візку. Мабудь тут позитивним є вже ще що хоч охорона поруч, і за їх доброї волі можна розраховувати на допомогу.

Інформаційні стенди та час на коли призначають судові слухання також як бачимо розміщені високо. 

Вхід на другий поверх де і розміщена більша частина судових залів вже з дозволу охорони з обов"язковою фіксацією у журналі. Двері тут також вузькі, хоча мають дві половини. Щоб потрапити на верхні поверхи чи до підвального приміщення ліфт або підйомник не передбачено. Та з слів охорони і не буде передбачено. Всіх кого треба занести по сходах верх чи вниз вони готові носити (тут я подумав що варто було б провести такий екперимент, щоб людина на візку приїздила кожного дня до суду на відкриті судові слухання). Ну це так на майбутнє ))

Почнемо мабудь з підвалу, саме там знаходиться АРХІВ суду, саме там тримають доставлених підсудних чи засуджених і саме там розміщено туалет для відвідувачів суду. Тому записавшись у охорони запрошую вниз. 

Хочу ще раз сказати що у приміщенні суду відбувається ремонт, хоч стан підвального приміщення жахливий і сильно захаращений незрозумілими речами. У перший свій візит туалет взагалі був затоплений і вода стояла навіть на коридорі. 

Архів знаходиться в самому дальньому кутку підвалу і мабудь в самому темному. 

Туалет для відвідувачів зі сходів по лівій стороні коридор і двері праворуч. Як писав вище першого дня тупа потрапити було нереально, тому за декілька днів візит повторив і ось фото.

Насправді є три кабінки, хоча вільний доступ був тільки до однієї. І як видно  вона в жодному разі не пристосована для людей з інвалідністтю. Це і вузькі двері, і відсутність поручнів, і наявність цих сходинок що створюються певні перешкоди та незручності для людей на інвалідних візках. Інші дві кабінки були зачиненні, хоча мабудь і там теж все так само.

Ще декілька фото з підвалу суду.

Другий поверх - це сучаний відремонтований хол з багатьма залами для судових слухань. На цьому поверсі широкий вхід, майже всі двері до судовий кімнат достатньо широкі для того щоб зміг вільно проїхати інвалідний візок. Судові зали сучасні та обладнані моніторами та хорошими меблями. Ось декілька фото.

На третьому поверсі розміщені кабінети суддів, тому тут і ремонт і навіть є деякі зелені рослини. Тут також є туалет, хоча мабудь він є службовим. Особливість третього поверху в тому що вхідні двері закриваються на магнітний замок, тому без ключа потрапити туди важко. Хоча мені вдалося зайти і прошу декілька фото для оцінки.

Туалет на третьому поверсі в набагато кращому стані ніж для простих громадян, та для людей інвалідів він теж недоступний. Ті ж самі вузькі двері і немаж можливості розвернути візок і тим більше розвернутися.

Четвертий поверх залишився для мене недоступним, принаймі на цей раз. Висновків робити не хочеться, але на сьогодні можна сказати що суд для людей-колясочників у Тернополі є недоступним. І без стороньої допомоги реалізувати своє право вони б не змогли. Хоча у зв"язку з ремонтом та серйозним оновленям будинку є всі шанси що всі недоліки будть усуненні. Принаймі на це я сподіваюсь. Додам ще декілька фото і на цьому екскурсію буде завершено.

Володимир Шевченко

 

Довідка: Моніторинг безбар’єрності українських та білоруських судів відбувається за ініціативи учасників та учасниць Другого Міжнародного Курсу з прав людини для молодих активістів, реалізованого в рамках спільної стратегії Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини» та Білоруської правозахисної школи. Щоб взяти участь в моніторингу і досліджувати архітектурну доступність судів у вашому місті або отримати додаткову інформацію, зв'яжіться з координаторами кампанії за електронною адресою:postup.hrc@gmail.comабо за телефонами +38 (050) 273-19-96 (Олена Луньова), +38 (050) 810-66-49 (Юлія Красільникова).           
Приєднуйтеся до кампанії «Правосуддя без бар’єрів» у фейсбуці!
Кампанія "Правосуддя без бар'єрів" підтримана в рамках проекту «Підтримка громадської активності в Україні», що здійснюється громадською організацією «People in Need» («Людина в біді», м. Прага, Чехія) у партнерстві з Кримським правозахисним центром "Дія", Мережею правових приймалень Криму за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. Проект  спрямований на посилення ролі місцевих громадських організацій, ініціативних груп та шкільних об'єднань у суспільстві.