Громадськість вимагає змінити сучасну практику реєстрації місця перебування громадян.

 

          Незабаром Президент України, Кабмін та Верховна Рада отримають звернення, щодо реформування сучасної практики реєстрації громадян. Над розробкою даного звернення і працювали учасники форуму громадських організацій «Які права має особа без паспорту?», що ініціювала громадська організація «Територія успіху»  в м. Кіровоград.

На форум завітало  близько 40 громадських активістів  Кіровоградщини та інших регіонів України.Розпочалася робота заходу достатньо жваво та із упевненістю можна було сказати, що присутніх дійсно турбує предмет обговорення, а тема, яку обрали організатори є  мега - актуальною.

       Досить порадувало, що, навіть представники влади не осталися осторонь та долучилися до обговорення. Зокрема присутніми на форумі були представники Державної пенітенціарної служби України, Кіровоградського міського управління юстиції, управління внутрішньої політики ОДА, КМЦССДМ, обласного центру соціальних служб.

      Розпочинаючи форум керівник організації «Територія успіху» Інга Дуднік презентувала результати дослідження, яке було проведено на території Кіровоградської області, щодо проблем паспортизації осіб, які відбувають покарання  в місцях позбавлення волі. Зокрема вона наголосила: «Однією з найбільш складних проблем виявилося, знайти відповідь на питання : тож де ж дівається паспорт після його вилучення під час затримання особи та на стадії досудового слідства?».  Так, фаховому юристу організації, потрібно було витратити пів року свого часу та зусиль, щоб з’ясувати, де ж знаходиться паспорт певної особи, - зазначає пані Інга.

      Тож, певно, пересічному громадянину в даному випадку знадобилося б набагато більше часу. Звісно, не всі випадки по відновленню паспортів такі складні, але ж тенденція невтішна.

    На актуальності та значимості даної проблеми у своєму виступі наголосив і керівник  громадської організації  "Донецький меморіал" Олександр Букалов. Зокрема, він зазначив, що його організація займається вирішенням питань паспортизації засуджених вже протягом 10-и  років.    Та на рівні країни проблема залишається невирішеною.

  Як повідомив головний спеціаліст сектору соціально-виховної та психологічної роботи управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Кіровоградській області майор внутрішньої служби Швецов Віталій Борисович, керівництвом управління ДДВП України у Кіровоградській області та керівництвом підпорядкованих служб на місцях, адміністраціями установ виконання покарань спільно з територіальними органами внутрішніх справ та паспортними столами вживаються всі необхідні заходи щодо трудового і побутового влаштування засуджених після звільнення, відповідно вимог чинного законодавства, в тому числі питання оформлення паспортів для засуджених, які відбувають покарання в установах області.

Всього в особових справах немає відповідного документу у 939 засуджених (522 з яких знаходяться дома).

Відповідно узагальненої інформації, 417 засуджених, або 17,6% (від загальної кількості засуджених по установах виконання покарань області 2361 чол.), які не мають паспортів громадянина України, з них: взагалі не отримували - 108 чол., 136 - втратили паспорти, 12 - мають паспорти старого зразку та 161 - паспорт вилучено під час слідства.

Станом на 01.07.2011р., спільно з підрозділами паспортної служби було здійснено оформлення паспортів громадянина України 58 особам (17%):

Інші знаходяться в процесі підготовки до оформлення документів.

Для порівняння, за весь минулий, 2010 рік, було оформлено лише 42 документа.

  В той же час, втрата паспортів у процесі досудового слідства та в установах відбування покарань,це далеко не сама основна проблема. Як зазначили учасники форуму, найбільшою перешкодою виявляється недосконалість сучасного інституту реєстрації, який зумовлює обмеження  законних прав та інтересів громадян.

  На необхідності його реформування в своєму виступі наголосив керівник пенітенціарного напрямку КОВ ВБО  Всеукраїнської мережі «ЛЖВ» Володимир Бочаров -Туз.  На його думку, інститут реєстрації, є не лише інструментом тотального контролю над громадянами, а й певним бізнесом для влади: «…лише в Кіровоградській області в 2010 році органи внутрішніх справ виявили 8639 осіб,  які проживали без реєстрації або дійсних паспортів.,зазначив Володимир,- більшість із них вимушені були сплатити державі штраф, загальна сума якого склала від 9 до 299 тисяч гривень. При цьому в області не створені умови для реєстрації громадян,адже немає жодного центру обліку бездомних громадян. Тому держава отримуватиме стабільний дохід.

      Тож, учасники форуму не лише обговорили актуальну проблему, вирішувати яку потрібно якомога швидше, а й одразу перешли до конкретних дій. В окремих секціях були напрацьовані  певні рекомендації, щодо зміни роботи інституту реєстрації. Як результат прийнято резолюцію (див. в додатку)

Організатори звертаються до кожного, кому цікаве вирішення даної проблеми, надсилати свої пропозиції та зауваження до змісту резолюції на електрону адресу: teritoriy@i.ua Юлія Бочарова - Туз

Проведення даного заходу стало можливим за фінансової підтримки ПРОООН «Розвиток громадянського суспільства».

 

 

 

Резолюція форуму «Які права має особа без паспорту?»

 

Ми, громадські активісти та правозахисники, переймаючись інтересами громадськості, висловлюємо свою глибоку стурбованість ситуацією, що склалась навколо практики реєстрації громадян в Україні та негативного впливу цього інституту на можливість реалізації прав людини в нашій державі.

 

Декларуючи свободу пересування та вибору місця проживання, Україна  встановлює обов’язок на реєстрацію місця проживання чи перебування та адміністративну відповідальність за порушення паспортного режиму. Фактично внутрішні паспорти використовуються для контролю пересування осіб всередині країни та їх місця проживання. Такі умови є рудиментом радянської системи обліку громадян, коли кожен повинен не тільки мати прописку, а й жити відповідно до неї.

 

Разом з тим, в нашій державі, будь-яка особа без реєстрації не може здійснити   щонайменше 27 різноманітних юридично значущих дій. Зокрема не можуть скористатись нормами таких вкрай важливих законів, як «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», «Про пенсійне забезпечення», «Про освіту», «Основи законодавства України про охорону здоров’я», «Про захист населення від інфекційних захворювань», «Про зайнятість населення» тощо. Як наслідок в нашій країні, систематично порушуються права та законні інтереси осіб, які не мають реєстрації та паспорту громадянина України.

 

В такій ситуації без реєстрації, без паспорту особа стає поза законом, стає не видимою для суспільства, поки не вчинить злочину чи правопорушення.

 

            Тому учасники форуму вважають, що в Україні назріла ситуація для скасування існуючої практики реєстрації громадян України.

 

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ:

 

В сфері існуючої практики реєстрації осіб та її впливу на реалізацію прав людини та законних інтересів:

 1. Вивести з підпорядкування Міністерства внутрішніх справ Державний департамент у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб.
 2. Провести реформування законодавства України в сфері реєстрації осіб з урахуванням позитивної міжнародної практики та вимог Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання».
 3. Створити єдину електронну систему обліку громадян, реєстрація в якій відбуватиметься за принципом повідомлення. Відповідальність за ведення реєстру покласти на Міністерство юстиції України та забезпечити збереження інформації згідно з ЗУ «Про захист персональних даних»
 4.  Розширити підстави для можливості реєстрації та спростити процедуру скасування реєстрації в приватних помешканнях.
 5. Усунути законодавчі підстави залежності реалізації прав та законних інтересів від місця реєстрації.
 6. Скасувати прив’язку можливості отримання державних послуг від місця реєстрації.
 7. Внести зміни в практику формування державного бюджету в сфері розподілу коштів відповідно до кількості зареєстрованого населення не певній території.
 8. Внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо скасування адміністративної відповідальності за проживання громадян без місця реєстрації чи перебування.
 9. Внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо скасування адміністративної відповідальності осіб, відповідальних за додержання правил паспортної системи, проживання громадян без реєстрації місця перебування чи проживання.

 

В сфері створення та забезпечення сталого функціонування ефективної системи паспортизації населення

 1. Провести ревізію нормативно-правових актів, які регламентують отримання та відновлення втрачених паспортів на предмет усунення норм, які сприяють порушенню прав людини.
 2. Організувати роботу «паспортних столів» за принцом максимальної відкритості та прозорості діяльності.
 3. Посилити контроль за діяльністю «паспортних столів» щодо чіткого виконання положень чинного законодавства.
 4. Скасувати практику стягування додаткових коштів з осіб, які користуються послугами паспортних столів, через створення приватних підприємств.
 5. Встановити прозору процедуру сплати державного мита.
 6. Переглянути практику вилучення паспортів і ввести практику їх передачі на зберігання у відділи у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб, з виданням відповідної довідки.
 7. Встановити дієвий контроль за процесом вилучення і збереження паспортів та персоніфіковану відповідальність за їх втрату під час вчинення процесуальних дій з боку правоохоронних органів та суддів, закріпити цю відповідальність в Кодексі України про адміністративні правопорушення.
 8. Внести зміни до законопроекту «Про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України», видаливши із статті 20, що регламентує отримання тимчасового посвідчення громадянина України, формулювання – «за місцем проживання».
 9. Встановити пільгу по сплаті державного мита особам, які знаходяться в місцях позбавлення волі та звільнились з місць позбавлення волі, і підпадають під дію Закону України «Про соціальну адаптацію осіб, які відбувають чи відбули покарання у виді обмеження волі або позбавленні волі на певний строк».
 10. Розширити можливості для здійснення громадського контролю за роботою пенітенціарних установ.
 11. Впровадити практику прийняття Національних та регіональних програм соціальної адаптації осіб, які звільняються з місць позбавлення волі з обов’язковим фінансуванням.