Фотографувати не можна заборонити. Суд за бажанням розставляє коми?

 

Приблизно в 50 % випадках забороняли фотографувати приміщення суду учасникам моніторингу Всеукраїнської кампанії «Правосуддя – без бар'єрів».

 

А це пряме порушення статті 34 Конституції України на право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію.

 

Цікаво, що на численні інформаційні запити суддямСудової адміністрації України та всіх її територіальних підрозділів в областях, активісти кампанії отримували суперечливі відповіді: з одного боку, чинним законодавством не заборонено фотографувати судові об’єкти, з іншого – «але запитайте дозвіл у голови суду».

 

Відповідно до норм процесуального законодавства України, спеціальний дозвіл судді на проведення фото-, відеозйомки потрібен лише у випадку, коли відеозйомка чи фотофіксація відбуваються під час розгляду справи, тобто в межах та безпосередньо під час судового процесу.

 

Якщо судам немає що приховувати, чому заборонено фотографувати? І чому український суд сам порушує конституційні норми?

 

Невтішні і перші результатимоніторингу доступності судів Всеукраїнської кампанії «Правосуддя – без бар'єрів»: українські суди не пристосовані до потреб маломобільних груп (а це люди з інвалідністю, похилого віку люди, батьки з дитячими візочками тощо). Такі попередні висновки надають координатори кампанії, зважаючи на понад 40 анкет огляду доступності українських судів.

 

Кампанія «Правосуддя – без бар‘єрів» розгорнулася на всій території України: зокрема, учасники моніторингу впродовж травня-червня 2013 року вже відвідали українські суди у Луганській, Вінницькій, Херсонській, Чернівецькій, Тернопільській, Одеській, Полтавській областях, у місті Києві та в Криму (Сімферополь, Ялта, Алушта, Керч, Джанкой). Вона активно висвітлюється центральними та регіональними ЗМІ.

 

Індикатори доступності – наявність пандуса, ліфта, кнопок виклику працівників суду, ширина вхідних дверей, відсутність порогів, плінтусів, пристосованість для маломобільних груп санвузлів, доступність інформації тощо. Після відвідин суду заповнюється електронна форма анкети.

 

В Україні існують спеціальні будівельні норми, що визначають критерії доступності будинків і споруд для маломобільних груп населення (ДБН В.2.2-17: 2006). Однак ці норми стають обов'язковими тільки при проектуванні та реконструкції будинків і споруд. Проте переважна більшість будівель суду – це якраз не новобудови. Зазвичай це пам'ятки архітектури, які, тим не менш, повинні бути доступні для всіх без винятку.

 

Костянтин Реуцький, спікоординатор кампанії, правозахисник:

 

«І ніби всі причетні визнають, що проблема доступності судів для маломобільних груп існує. Але минає час, а обговорення залишається лиш в експертних колах, і суспільна думка, яка здатна змінити ситуацію, не формується. Більшість людей у державі геть не розуміє, що такі умови доступності приміщень судів принижують декілька мільонів їхніх співгромадян і позбавляють їх можливості реалізувати своє найважливіше процесуальнеправо. Чесно кажучи, набридли всі ці танці навколо ключових осіб і відомств та їхні багаторічні вмовляння «увійти в наше становище». Тому зараз активісти кампанії намагаються максимально просто, буквально «на пальцях» показати суспільству всю гостроту проблему, а потім разом зі всіма небайдужими вимагати від влади виконати обіцяне».

 

Моніторинг безбар'єрності українських та білоруських судів проводиться з ініціативи учасників та учасниць Другого Міжнародного Курсу з прав людини для молодих активістів реалізованого в рамках спільної стратегії Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини» та Білоруської правозахисної школи.

 

За результатами моніторингів будуть підготовлені узагальнені висновки і складено рекомендації по кожному об'єкту. Ці рекомендації будуть направлені в судову адміністрацію, комітети доступності та органи місцевого самоврядування, пропонуючи усунути проблеми.

 

До кампанії ще можна приєднатися:

 

 

Кампанія з моніторингу продовжена й триватиме до кінця липня 2013 року. І охоплюємісцеві загальні, місцеві адміністративні суди, місцеві господарські суди (господарські суди АР Крим, областей, міст Києва та Севастополя), апеляційні суди областей, апеляційні суди міст Києва та Севастополя, апеляційний суд АР Крим, а також суди Білорусі (Білоруська кампанія «Правосуддя – без бар’єрів»).

 

Якщо ви хочете взяти участь в моніторингу і досліджувати архітектурну доступність судів у вашому місті, і у вас виникли питання, зв'яжіться з координаторами кампанії за електронною адресою: postup.hrc@gmail.com або за телефонами: +38 (050) 273-19-96 (Олена Луньова), +38 (050) 810-66-49 (Юлія Красільникова).

 

Приєднуйтеся до кампанії «Правосуддя без бар’єрів» у фейсбуці!