Чугуївські правозахисники долучилися до правової освіти населення

«Правова освіта населення полягає у здійсненні комплексу заходів виховного, навчального та інформаційного характеру, спрямованих на створення належних умов для набуття громадянами обсягу правових знань та навичок у їх застосуванні, необхідних для реалізації громадянами своїх прав і свобод, а також виконання покладених на них обов’язків». (З Указу Президента України «Про Національну програму правової освіти населення»)

 

29 січня 2013 р. у Чугуївській районній державній адміністрації Харківської області відбулось засідання Міжвідомчої координаційно-методичної ради (МКМР) з правової освіти населення.

У заході, що відбувався під головуванням першого заступника голови РДА Юрія Варжеїнова, взяли участь очільники відділів та секторів райдержадміністрації, залучених до реалізації правової освіти населення району, журналісти, керівництво міськрайонного управління юстиції, а також представники «Центру правової підтримки та інформації» Чугуївської правозахисної групи.

Було обговорено питання нинішнього стану правової роботи у Чугуївському районі, а також розглядалися пропозиції до нової районної Програми правової освіти населення.

Перший заступник голови РДА Ю. Варжеїнов наголосив, що, з огляду на проголошену державою мету – підвищення загального рівня правової культури та вдосконалення системи правової освіти населення, набуття громадянами необхідного рівня правових знань, формування у них поваги до права, – слід ширше розглядати питання правової освіти, не обмежуючись лише проведенням відповідних заходів у школах, а продумати, яким чином має здійснюватися правова освіта тих широких верств, які вже закінчили навчальні заклади, та які складають переважну кількість населення.

Члени МКМР з правової освіти населення при Чугуївській РДА розповіли про ті правоосвітні заходи, які проводились у районі протягом 2012 року:

-         лекції, бесіди, диспути, засідання гуртків з правових знань, правові олімпіади – для школярів та учнівської молоді;

-         круглі столи, консультативно-правові зустрічі, роз’яснення законодавства в трудових колективах підприємств, установ, організацій – для інших верств населення.

Обраний під час засідання до складу МКМР координатор «Центру правової підтримки та інформації» ЧПГ Ю. Чумак поділився досвідом організації у проведенні заходів з правової освіти населення. Зокрема, він зазначив, що з моменту свого створення в липні минулого року, працівниками Центру, за підтримки  програми «Верховенство права» Міжнародного фонду «Відродження», регулярно здійснюються:

-         прийом громадян з правових питань;

-         діяльність виїзної громадської приймальні;

-         надання правових консультацій на шпальтах місцевих газет.

За цей період «Центр правової інформації та консультацій» ЧПГ опрацював понад 300 звернень жителів міста і району. Середньостатистичним громадянином, що звертався протягом другої половини 2012 р. до Центру, є жінка, частіше – похилого віку, тому, як правило, – пенсіонер. Найбільше турбували їх сімейні, житлові проблеми, питання спадкові та соціального забезпечення. Більшість від усіх звернень стосувалися в тій чи іншій мірі захисту права власності.

Найчастіше відвідувачам вистачало консультацій та витягів із законодавства (які нерідко надавалися у вигляді правових пам’яток – інформаційних буклетів, підготовлених МФВ в рамках ініціативи «Посилення правових можливостей бідних верств населення»). Також надавалася допомога у складанні договорів, заяв/скарг до органів влади й місцевого самоврядування, установ і організацій, позовів до судів. Навіть було підготовлено 1 скаргу до Європейського суду з прав людини.

Ще ЧПГ разом з Харківською правозахисною групою започаткувала правову бібліотеку для школярів Чугуєва та, у співпраці з «Центром сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв» і «Центром правових та політичних досліджень «ДУМА» представили мешканцям Чугуївщини кращі документальні фільми на тему прав людини з програми Мандрівного фестивалю Docudays UA в рамках Всеукраїнського тижня права.

Крім того, Юрій Чумак запропонував організовувати в редакції міськрайонної газети «Красная звезда» «гарячі» телефонні лінії з певних правових питань, що турбують мешканців, проводити спільні консультативно-правові зустрічі з населенням. І запевнив присутніх, що за сприяння Міжнародного фонду «Відродження» в усіх селищних та сільських радах Чугуївського району фахівцями «Центру правової підтримки та інформації» ЧПГбудуть підготовлені стенди правової інформації.

Коментуючи результати засідання районної МКМР з правової освіти населення, голова ЧПГ Роман Лихачов зазначив, що за сучасного життя необхідно, аби не лише фахівці-юристи, але й кожна людина була освічена в праві, щоб кожен не лише знав, але й умів застосовувати правові знання. Задля цього і реалізується програма правової освіти населення, задля цього і працюють спеціалісти «Центру правової підтримки та інформації» Чугуївської правозахисної групи.