Чи прийдуть покращення в українські в'язниці? Що говорить пенітенціарний бюджет 2013?

 

   Порівняння бюджетних розтрат пенітенціарної служби України в 2012 і 2103 роках показало пріоритети відомства та сфери можливих поліпшень. 

Ціна виправлення в 2012-му ... 

Реалізуючи державну політику у сфері виконання покарань, протягом 2012 року, Державна пенітенціарна служба України (далі - ДПтСУ) виправляла не тільки засуджених, а й сама себе. Яскравим свідченням самовиправлення або оптимізації кримінально-виконавчої системи, служать втрати понесені службою в минулому році.

 Серед найбільш значущих втрат - Хмельницька виправна колонія № 121, ліквідована наказом ДПтСУ в березні місяці, а також 6 підрозділів кримінально-виконавчих інспекцій, ліквідованих три місяці по тому. Не менш красномовні і відхилення фактичних показників виконання бюджету від запланованих. Найбільше відхилення в бюджетній програмі «виконання покарань установами і органами пенітенціарної служби» дав показник - «число осіб, які утримуються в слідчих ізоляторах».

У кінці 2012 року, ДПтСУ, недорахувалася 8031 ​​ув'язненого. Запланувавши 38885 ув'язнених, на кінець року, слідчі ізолятори нарахували тільки 30 854. Таке зниження числа ув'язнених, керівництво ДПтСУ, виправдовує набранням чинності нового Кримінально-процесуального кодексу.

При цьому,зниження числа засуджених виявилося незначним і склало - 956 осіб. Зниження відзначені і в показнику - «кількість осіб, які перебувають на диспансерному обліку у зв'язку з захворюванням на ВІЛ-інфекції \ СНІД». Так, пенітенціарна служба припускала, що на кінець 2012 року, на диспансерному обліку буде 6700 ВІЛ-інфікованих, а фактичне число склало 6479. Хоча ця цифра сумнівна. Адже офіційний сайт повідомляє, що 01.01.2013 року, в ДПтСУ на обліку було - 6957 ВІЛ-позитивних засуджених та ув'язнених.

Таке зниження, керівництво кримінально-виконавчої служби пояснило загальним зниженням кількості ув'язнених і засуджених.

Проте,таке пояснення ні як не виправдовує підвищення числа хворих на туберкульоз - на 3% (123 пацієнта). Хоча ДПтС України, знайшло виправдання і цим показником. На їх думку, зростання кількості пацієнтів туберкульозних лікарень викликане поліпшенням виявлення та діагностики туберкульозу. Завдяки закупленого у 2011 році рентгенодіагностичного обладнання. Хоча СІЗО, в 2012 році, дійсно прийняли на 21% менше хворих на туберкульоз, ніж очікувалося.

Просте порівняння показників захворюваності на туберкульоз та ВІЛ-інфекцією, говорить про необхідність розширення діагностики ВІЛ та профілактики туберкульозу в пенітенціарній системі.

Недорахувалася пенітенціарна служба і 3628 чоловік персоналу. Із запланованих 49 117 співробітників, в кінці 2012 року, відомство нарахувало всього лише - 45 489. Недобір, на думку відомства, виправданий низьким рівнем заробітної плати і соціального захисту персоналу. Як завжди через низьке фінансування.

Разом з тим, всі втрати і зниження показників кримінально-виконавча служба спробувала «інвестувати» в виправлення, знову ж засуджених і себе самої. Адже різниця в показниках це, перш за все,не витрачені гроші. Тому, невикористані фінансові ресурси ДПтСУ перерозподілила на свій розсуд.

Так, на 20 копійок збільшили ціну добового харчування засуджених та ув'язнених, з 7,7 грн. до 7,9 (1,5%). При цьому на харчування одного пенітенціарного курсанта витрачали 20,1 гривні на добу. На 9,9 грн. збільшили показник - «ціна медикаментів для лікування засуджених та осіб, взятих під варту на одну людину на місяць» з 29,2 до 38,2 грн.

Однак, найбільша сума була спрямована на збільшення середньомісячної зарплати співробітників, з 2005 до 2253 гривень.

На 25,4 гривні збільшили та ціну лікування опортуністичних інфекцій у ВІЛ-інфікованих пацієнтів (з 746,3 до 771,7 грн., з розрахунку на одного ВІЛ-позитивного).

Ще однією сферою економії, виявилася оплата праці персоналу спеціалізованих лікарень ДПтСУ. Економили на несплаті 30% надбавки, яку повинні платити співробітникам, які працюють в установах, що здійснюють діагностику та лікування туберкульозу. Така доплата передбачена спільним наказом Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 № 308 \ 519. В результаті вільнонайманим працівникам туберкульозних лікарень невиплачена - 325,2 тис. гривень (Жданівської ВК № 3 - .. 35,5 тис грн, Голопристанської ВК № 7 - .. 289,7 тис грн). Крім того, в Снігурівського ВК № 5, медпрацівникам недоплатили - 80,7 тис. грн .. Проте, були факти безпідставного підвищення на 30% посадових окладів, тим, хто таких підвищень отримувати не повинен - ​​державним службовцям. Збиток склав - 133,1 тис. гривень. Цю суму успішно «розпиляли», мабуть виключно для «своїх», в Снігурівського ВК № 5 - 88,5 тис. грн, Жданівської ВК № 3 -. 35,1 тис. грн. і Жовтевской ВК № 17 - 9,5 тис. гривень.

Найслабшою ланкою, у реалізації бюджету 2012 року, стала сфера «Виконання робіт з будівництва, реконструкції та капітального ремонту об'єктів для поліпшення побутових умов та медико-санітарного забезпечення засуджених та осіб, взятих під варту». На виконання цього показника ДПтСУ недоотримала, як мінімум,  5555,2 тис. гривень. В результаті кількість об'єктів, на яких здійснюються роботи з будівництва, реконструкції і ремонту скоротилося з 10 до 6. Без реконструкції залишилися - системи теплопостачання Криворізької ВК № 80 і будинок дитини, що діє при Чернігівській ВК № 44, а також очисні споруди в Райковський ВК № 73 і система водопостачання Коломойської ВК № 41. 

Що виправлять в 2013-му ...

 Новий бюджетний 2013 рік, пенітенціарна служба України зустріла з 5% збільшенням бюджетної програми «Виконання покарань установами і органами пенітенціарної служби». Обсяг фінансових коштів склав - 2586530,0 тис. грн., що на 131144,7 тис. гривень більше ніж у 2012 році.

Значні показники збільшення фінансування спостерігаються в показниках - «Зміст та соціальний захист персоналу апарату та територіальних органів управління (медичне забезпечення, реабілітація та санаторно-курортне лікування) а так само оперативно-службова діяльність» і «Середня заробітна плата співробітників». На утримання і соціальний захист персоналу, в порівнянні з 2012 роком, передбачено збільшення витрат на 107505,1 тис. гривень. Збільшення заробітної плати становитиме 207 гривень, в результаті середньомісячна зарплата співробітників запланована в розмірі - 2460,0 грн. Завдяки таким поліпшенням, ДПтСУ збирається залучити до роботи в системі виконання покарань - 1917 нових співробітників.

Крім того, не дивлячись на торішній недобір курсантів, що навчаються в освітніх установах ДПтСУ, відомство вирішило збільшити на 720,0 тис гривень видатки на забезпечення їх харчуванням. Таким чином, кожен курсант буде харчуватися на 19,5 гривень на добу. Засуджені та ув'язнені - на 8,6 грн. на добу.

Ще однією сферою, де вбачається підвищення фінансування, є - «Медичне забезпечення персоналу та лікування засуджених та осіб, взятих під варту». У порівнянні з планованим в 2012 показником (55690,0 тис. грн..), в 2013-му, ДПтСУ збільшила на 9,7% (61705,2 тис. Грн).

Також на поліпшення системи надання медичної допомоги прийдуть гроші, як мінімум з двох програм. За «Загальнонаціональну програму забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки» - 10000,0 тис. гривень. За Державною цільовою програмою протидії захворюванню на туберкульоз на 2012-2016 роки - 21437,6 тис. грн. В результаті, середньомісячна ціна медикаментів для лікування засуджених та осіб, взятих під варту, за всіма нозологічними формами захворювань (у тому числі ВІЛ-інфікованих, хворих на СНІД та туберкульоз) складе - 36,1 грн.

Крім того, пенітенціарна служба запланувала збільшення кількості медичних частин в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах, з 137 до 147. Вочевидь, в результаті таких фінансових вливань, відомство очікує покращень у сфері медичного обслуговування засуджених та ув'язнених.

Гігантське поліпшення заплановано для обслуговування ВІЛ -інфікованих. Збільшення кількості таких засуджених та ув'язнених, протягом 2013 року, очікується на 521 людини. З 6479 до 7000. Крім того, пенітенціарна служба вирішила майже на 50% збільшити число ВІЛ-позитивних засуджених та ув'язнених, які проходять курс лікування АРВ - терапією. Відомство хоче вийти на показник охоплення АРТ - лікуванням - в 28,5%. Іншими словами, на кінець 2013 року, майже кожен третій ВІЛ-інфікований, що стоїть на диспансерному обліку з ВІЛ-інфекції/СНІДу - повинен отримувати АРВ - терапію.

Наступною сферою поліпшення потенційно може стати - сфера лікування туберкульозу. У 2013 році запланована стабільна робота п'яти спеціалізованих туберкульозних лікарень, в яких хворі будуть охоплені швидкою лабораторною діагностикою за допомогою аналізаторів мікробіологічних BACTEC MGIT 960. При цьому збільшення кількості пацієнтів туберкульозних лікарень, заплановано незначне - на 127 осіб (з 4173 до 4300). В результаті, медична служба ДПтСУ вирішила вийти на 52% показник лікування туберкульозу.

Слабкою ланкою бюджету, як і в 2012 році, залишиться сфера - «Виконання робіт з будівництва, реконструкції та капітального ремонту об'єктів для поліпшення побутових умов та медико-санітарного забезпечення засуджених та осіб, взятих під варту». Пенітенціарний бюджет «Виконання покарань установами і органами пенітенціарної служби» 2013 року, на відміну від 2012 року, такої статті не містить.

 

 Додатково: аналіз проведено в рамках підготовки щорічної доповіді про дотримання медичних прав ВІЛ-інфікованих засуджених та ув'язнених, які утримуються в пенітенціарних установах України .

 Аналіз проводить Бочаров - Туз Володимир, експерт ВБО «Мережа організацій, що працюють в пенітенціарній сфері»