«Чи доступні генеральні плани міст Хмельницької області»

 

 

Випадки коли одного дня вранці, виходячи з дому мешканці натикаються на будівельні паркани, чи навіть одразу бачать, як біля їхніх осель, замість дитячих майданчиків або зелених зон відпочинку, раптово починається будівництво є доволі поширеними в Україні, і навряд чи історії про такі випадки можуть нас здивувати. Але все-таки здивування виникає тоді коли ми починаємо розуміти, що такі випадки виникають безпосередньо в нашому місті. Як нам відомо виключити архітектурний хаос покликана трьохрівнева система планування, головне місце в якій займає генеральний план міста. Даний документ закріплює принципи розвитку населеного пункту на ближчі роки, а також визначає статус міських територій, а це зелені насадження, житлові сектора, промислові зони та ін. Теоретично за допомогою генерального плану мешканці можуть контролювати майже всі містобудівні ініціативи місцевих чиновників. Однак це лише в теорії, а на практиці все виявляється інакше. Як ж насправді на практиці забезпечується можливість такого контролю з’ясовували представники Хмельницької обласної громадської організації «Центр правового захисту» разом з Луганською обласною організацією «Східноукраїнський центр громадських ініціатив».  Моніторинг доступності містобудівної документації охопив 13-ть міських рад нашої області, а саме Хмельницьку, Камянець-Подільську, Нетішинську, Славутську, Волочиську, Полонську, Деражнянську, Дунаївецьку, Красилівську, Ізяславську, Староконстянтинівську, Городоцьку та Шепетівську.

Сам моніторинг базувався на аналізі офіційних сайтів міських рад щодо наявності в них відкритих частин генерального плану, відповідей на інформаційні запити та безпосередніх візитів до міських рад.  На підставі проведеного нами аналізу ми умовно розділили міські ради на три групи, залежно від доступності до генерального плану міста. В першу групу увійшли ті міські ради в яких доступ до генерального плану «обмежений», в другу ті в яких доступ «частково обмежений», а в третю «умовно обмежений»

   В групу «обмежено» увійшли Деражнянська, Ізяславська, Дунаєвецька, Шепетівська, Городоцька, Полонська, Нетішинська, Красилівська та Старокостянтинівська міські ради.

В даних містах генеральні плани міст або відсутні взагалі (Шепетівка, Городок, Ізяслав, Красилів), або морально застарілі (Полоне), або всі їх частини знаходяться під грифом «Для службового користування» (далі по тексту «ДСК») (Нетішин, Красилів, Стакостянтинів). Також, варто відзначити і незадовільність роботи офіційних сайтів перелічених міських рад як одного з інструментів для забезпечення доступу громадян  до публічної інформації, а також про відсутність такого сайту у Деражнянської міської ради.

   В групу «частково обмежено» увійшли Волочиська, Хмельницька та Кам’янець-Подільська міські ради.

Так у Волочиську термін дії генерального плану міста закінчився ще в 2010 році. Як повідомляє міська рада - спочатку 2011 року вона перебуває в процесі виготовлення генерального плану. Жодних дій щодо оприлюднення відкритих розділів старого генерального плану Волочиська міська рада не вбачала за необхідне проводити, однак після наших запитів в листопаді 2012 року на офіційному сайті міської ради з’явилась інформація про перегляд грифу секретності на проектні матеріали із «таємно» на «для службового користування»,  у відкритому доступі громадськості з’явився ескіз об’ємно – просторової композиції центра міста та схематичне креслення генерального плану. Також відсутня інформація і щодо проведення громадських слухань у м. Волочиськ по зазначеному питанню, що в свою чергу обов’язково має передувати прийняттю нового генерального плану міста.

В Кам’янці-Подільському з переліком всіх розділів Генерального плану міста можна ознайомитись на офіційному сайті міської ради. Генеральному плану в цілому та його частинам гриф «таємно» не присвоєно. До інформації з загальним доступом відноситься розділ «Основні положення», яка містить основні положення генерального плану, техніко-економічні показники, основні проектні рішення, схему Генерального плану. Всі інші розділи Генплану та графічні матеріали відносяться до інформації ДСК.

В Хмельницькій міській раді з переліком всіх розділів Генерального плану міста,  а також моделлю розвитку та пояснювальною запискою можна ознайомитись на офіційному сайті міської ради. В наявності є картографічні матеріали в одному примірнику з якими можна ознайомитись в приміщенні міської ради. Хоча більшість частин Генерального плану міста знаходиться під грифом «ДСК», за необхідності, в приміщенні управління архітектури міської ради Вам без перешкод нададуть можливість ознайомитись із генеральним планом міста.

В групу «умовно обмежено» увійшла Славутська міська рада.

Генеральний план м. Славута єдиний в області, з якого був знятий гриф обмеженого користування внаслідок чого весь генеральний план міста на сьогоднішній день знаходиться у відкритому доступі. З текстовою та графічними частинами можна вільно ознайомитись у приміщенні управління архітектури міської ради. Однак через брак коштів створити електронну версію на даний час є неможливо.

Висновки моніторингу відверто вражають, 9 з 13 міських ради в Хмельницькій області не забезпечили доступ до генеральних планів своїх міст. Більшість з цих міських рад навіть не дотримались порядку та строків розгляду інформаційних запитів, а практично жодна з відповідей на інформаційний запит не була повною. Нажаль у деяких міських радах (наприклад – м. Красилів), а ні повторні звернення, а ні скарги в Прокуратуру (як в міську так і в обласну) не стали дієвим способом захисту прав жителів на вільний доступ до інформації про генеральний план їхнього міста. Складається враження, що посадові особи органів місцевого самоврядування як і посадові особи органів прокуратури, які в свою чергу зобов’язані відповідно чинного законодавства слідкувати за дотриманням законів першими не читали ні Закону України «Про доступ до публічної інформації», ні Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» ні відповідних ДБНів, бо як ще пояснити грубе систематичне порушення законів «першими» та абсолютне ігнорування цих фактів «другими».

В найближчий час планується проведення представниками ХОГО «Центр правового захисту» презентації, де будуть представлені частково згадані вище результати проведеного моніторингу та багато іншої цікавої інформації, що була зібрана у його процесі.